MediaTek Dimensity 9300+ Tanıtıldı, İşte Özellikleri

MediaTek tarafından şirketin yeni amiral gemisi yonga seti Dimensity 9300+ tanıtıldı. Peki, MediaTek Dimensity 9300+ özellikleri neler?

MediaTek Dimensity 9300+ yonga seti Dimensity 9300 ile karşılaştırıldığında geliştirilmiş APU’nun yanı sıra daha yüksek saat hızları sunuyor. Tamamen büyük çekirdekli CPU artık Dimensity 9300’deki 3.25 GHz’e kıyasla 3.4 GHz’e kadar saat hızında çalışan bir ana Cortex-X4 çekirdeği ile geliyor.

Yeni çip, tıpkı selefi gibi TSMC’nin üçüncü nesil 4nm+ işlem düğümünde üretildi ve ışın izlemeli aynı ARM Immortalis-G720 GPU’ya sahip. Güncellenen APU 790, yapay zeka görevlerinde %10 performans artışı vadediyor. Ek olarak yonga seti, MediaTek’in yeni NeuroPilot Spekülatif Kod Çözme Hızlandırma teknolojisine sahip. Dimensity 9300+, büyük dil modellerini (LLM) 7B parametreleriyle saniyede 22 jetonla çalıştırabiliyor.

Güncellenen yapay zeka motoru ayrıca 01.AI Yi-Nano, Alibaba Cloud Qwen, Baichuan AI, ERNIE-3.5-SE, Google Gemini Nano ve Meta Llama 2 ve Llama 3 dahil olmak üzere geniş bir LLM yelpazesini destekliyor. Dimensity 9300+ ayrıca, cihaz üzerinde LoRA Fusion ve NeuroPilot LoRA Fusion 2.0 için de desteğe sahip.

Yonga setine desteklenen oyun başlıklarında gelişmiş güç verimliliği için MediaTek Uyarlanabilir Oyun Teknolojisini (MAGT) ve %10’a kadar güç tasarrufuyla optimize edilmiş Wi-Fi/Hücresel çift ağ eşzamanlılığı için Ağ Gözlem Sistemi (NOS) de eklendiğini belirtelim.

MediaTek Dimensity 9300+ yonga setine sahip ilk akıllı telefonların bu ayın sonlarında gelmesi planlanıyor. Bu akıllı telefonları ise vivo X100s ve iQOO Neo 9S Pro serisi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir